Poznaj żywego pisarza

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu realizując projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Partnerstwo Dla Książki - Poznaj żywego pisarz – jest organizatorem 30 spotkań autorskich promujących czytelnictwo i rozwijających wiedzę w Bibliotekach Publicznych powiatu nowosądeckiego.

Dwa etapy realizowanego projektu już za nami. W 20 spotkaniach autorskich w bibliotekach publicznych powiatu nowosądeckiego wzięło udział 983 uczestników. Autorki spotkały się z młodymi czytelnikami w Siedlcach, Rożnowie, Olszanej, Zagorzynie, Żeleźnikowej, Nowej Wsi, Florynce, Bereście, Łomnicy Zdroju, Powroźniku, Jasiennej, Gródku n/Dunajcem, Chomranicach, Łososinie Dolnej, Frycowej, Mystkowie, Jazowsku, Brzeznej, Białej Niżnej, Ptaszkowej.

W pierwszym cyklu spotkań w dniach od 11 do 15 września 2017 roku gościliśmy na 10 spotkaniach autorskich Panią Annę Czerwińską–Rydel autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkaniach z młodym czytelnikiem najwięcej uwagi poświęciła książkom biograficznym i historycznym, ponieważ jest pomysłodawczynią i mistrzynią w pisaniu biografii dla dzieci o wielkich Polakach: Henryku Sienkiewiczu, Kornelu Makuszyńskim, Marii Curie-Skłodowskiej. O swoich bohaterach opowiada ciekawie, barwnie i z dowcipem. Dodatkową atrakcją podczas spotkań była Muza, psia asystentka z którą pisarka przyjechała z Gdańska, jej obecność stała się pretekstem do mówienia o psach sławnych pisarzy. Był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję. Pisarka była zaskoczona różnorodnością zadawanych pytań. Młodzi czytelnicy chętnie zabierali głos - otrzymując w zamian długopisy i zakładki - pytali o powody pisania, początki kariery, ilość napisanych książek, ciekawi byli ile czasu zajmuje napisanie książki. Autorka z przyjemnością na wszystkie z nich odpowiadała. Pani Ania zauroczyła uczestników spotkań serdecznością, ciepłem, energią i entuzjazmem z jakim mówiła o pisaniu, książkach i życiu.

W kolejnym etapie gościem spotkań w dniach 18-22 września była Magdalena Zarębska. Autorka książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania połączone były z pokazem multimedialnym, pisarka zaprezentowała swoje książki: „Ida konie i reszta świata”, „Maja poznaje świat”, „Kaktus i paprocie”, „Kraina nieczytania”. Największą popularność i wiele nagród literackich otrzymała książka „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”, książka dwujęzyczna - napisana po polsku i gwarą śląską. Podczas spotkań była mowa o wyobrazi, emocjach, słowach i gestach. Pani Magdalena przeprowadziła wiele zabaw i gier ruchowych, podczas których dzieci musiały uruchomić wszystkie sensory zmysłowe.

Po zakończeniu każdego spotkania ustawiała się długa kolejka po autografy i dedykacje do zakupionych książek oraz na zakładkach, artystycznie wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo. Po uczcie duchowej młodzi czytelnicy otrzymali również coś dla ciała, czyli ciastka, soczki oraz hitem sprawiającym wiele radości, było ciasteczko z wróżbą, które każdy uczestnik spotkania losował. Spotkania, każde o innej tematyce, przebiegały w miłej, ciepłej atmosferze, zorganizowane przy wsparciu organizacyjnym i doskonałej współpracy bibliotekarzy z bibliotek powiatu nowosądeckiego. Końcowym akcentem było zrobienie pamiątkowego zdjęcia z pisarką.

Na jednym ze spotkań w Bibliotece Publicznej w Jazowsku gościł Wójt gminy Łącko Pan Jan Dziedzina, Pani Mariola Skąpska oraz pan Rafał Skąpski - prawnik, wydawca książek, wiceminister kultury w latach 2001–2004, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego , prezesa Fundacji Kultury Polskiej oraz od 2005 prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, który przekazał bibliotece w Jazowsku pakiet książek.

Przed nami ostatni etap realizacji projektu, tym razem dla dorosłego czytelnika. Spotkania z pisarzem podróżnikiem - Andrzej Mellerem  obywać się będą w dniach od 25-29 września w bibliotekach publicznych w: Barcicach, Rytrze, Starym Sączu, Żegiestowie, Grybowie, Tyliczu, Tęgoborzy, Marcinkowicach, Kamionce Wielkiej i Piwnicznej Zdroju.