Sąsiedzi dalecy i bliscy

W tym roku realizowany w ramach Laboratorium kulturowego „Dobre sąsiedztwo”. Projekt finansowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Prowadzący projekt: Karolina Biel i Dorota Gurba

„Sąsiedzi dalecy i bliscy….” bo taki tytuł nosi nasz projekt, to propozycja „wędrujących zajęć pozalekcyjnych”. Te zajęcia to sąsiedzka przygoda, wspólne ogniska, plenerowe zajęcia i wycieczki rowerowe. Dzieci biorące w nich udział to sąsiedzi mieszkający w gminie Stary Sącz, uczący się w szkole w Barcicach i Gołkowicach.

W ramach tego sąsiedztwa poznajemy siebie, naszą okolicę, ludzi, razem tworzymy i bawimy się, razem działamy.

„Somsiady” to nazwa naszej grupy, którą wymyśliły dzieci.

22 maja odbyło się pierwsze nasze spotkanie. Ze względu na niepewną pogodę spotkaliśmy się pod dachem Biblioteki w Gołkowicach. Zintegrowaliśmy się na warsztatach, wspólnie ustaliliśmy dni spotkań, choć jak się później okazało pogoda nie była dla nas łaskawa. A gdy słońce wyglądnęło zza chmur byliśmy gotowi na rozmowy sąsiedzkie.

31 maja spotkaliśmy się przy ognisku z literaturą, opowieściami i przysmakami. Warsztaty z książką i  rozmowy „przy księżycu” na temat relacji z sąsiadami, tymi bliskimi i tymi na temat, których tylko marzymy. Jak kogoś „oswajamy”? Rozmowy na temat różnic i podobieństw, o byciu sobą i o szacunku dla każdego. Inspiracją „Mały Książę”. Zabawy integracyjne z elementami dramy. Na koniec warsztaty fotograficzne w plenerze światłem malowane.

2 czerwca kolejne warsztatowe spotkanie odbyło się w Skrudzinie. Zabawy integracyjne. Warsztaty z malowaniem kamieni dla wszystkich uczestników dorocznego biegu charytatywnego „Bieg Barana”. W tym roku to już IV edycja biegu. Sąsiedzi bliscy i dalecy razem dla Wojtusia Komendy.

Kolejne spotkania jeszcze przed nami…