Wyjazd studyjny bibliotekarzy Powiatu Nowosądeckiego
do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu przy współpracy Zarządu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział Nowy Sącz zorganizowała 9 czerwca 2016r. grupie 28 bibliotekarzy z bibliotek z powiatu nowosądeckiego wyjazd studyjny do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Uczestników międzybibliotecznego seminarium powitała Pani dyrektor Jadwiga Kusior przedstawiając krótki rys historyczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, przybliżyła również historię miasta.

W programie szkolenia bibliotekarze szlifowali swoje umiejętności uczestnicząc w zajęciach w następujących blokach tematycznych:

  • Tablety w Twojej bibliotece! – wykorzystanie tabletów w pracy dla  różnych grup wiekowych w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży, które prowadziła Pani mgr Edyta Więcek.
  • Warsztaty poznawania książek obrazkowych, wspólna lektura picture book’ów w oparciu o najnowsze myślące książeczki wyeksponowane w dziale na wystawie pod hasłem Poczytajmy razem wyrazy i obrazy.
  • Zapoznali się z formami pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej: Rozgrywki z książeczką na kolankach - Spotkania literacko-plastyczne dla maluchów i starszaków, podczas których będą mieli szasnę zaznajomić się z lapbookiem, czyli tzw. książką na kolanach, również przetestować ją i samodzielnie wykreować Historyjkę jak z bajki zamkniętą w interaktywnej teczce. Poznali projekty, które biblioteka realizowała i ich efekty m.in. Trzecia odsłona ekopaki, czyli mieszamy nasze emocje z papierem :-) Uczestnicy mieli okazję poznać serię zajęć dla dzieci z zakresu kształcenia ekologicznego z elementami sensoplastyki w ramach udziału biblioteki w ogólnopolskim programie EkoPaka – zamykamy obieg surowców. Warsztaty te prowadziła kierownik Oddziału dla Dzieci mgr Anna Miodowska-Zawiślak.

Dzięki wyjazdowi bibliotekarze mieli możliwość zobaczenia ciekawych rozwiązań zarówno architektonicznych jak i nietuzinkowych przykładów pracy i różnych form aktywizacji czytelników. Wyjazd studyjny może być inspiracją do wprowadzania zmian we własnych bibliotekach.

W myśl powiedzenia podróże kształcą, udało się połączyć pogłębienie wiedzy na temat bibliotek z historią, zwiedzając Synagogę oraz drewniany barokowy Kościół pw. Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wyjazd studyjny sfinansowany został ze środków Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.