Marek Sikorski w starosądeckiej bibliotece

"Smoki i smokobójstwo" były tematem spotkania Marka Sikorskiego z uczniami starosądeckich szkół. Młodzież podczas spotkania miała możliwość bliższego poznania źródeł pochodzenia smoków, ich wyglądu, właściwości i rodzajów, w jaki sposób były przedstawiane w malarstwie i architekturze, jak były postrzegane przez społeczeństwo, a także w jaki sposób walczono ze smokami w różnych krajach.

Tego samego dnia po południu autor spotkał się także z dorosłymi czytelnikami biblioteki w Starym Sączu na prelekcji o św. Wawrzyńcu, tajemnicy Świętego Graala i sekretach Eskurialu, czyli monumentalnego zespołu  architektonicznego w pobliżu Madrytu, będącego panteonem hiszpańskich monarchów. Renesansowy kompleks, pełniący funkcje pałacu, klasztoru i biblioteki, wybudowany na polecenie króla Filipa II, ma kształt rusztu na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca na ruszcie.

Marek Sikorski

Historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych jest autorem wielu książek popularnonaukowych i utworów literackich. Wydał kilka książek o zabytkach i historii Nysy, Otmuchowa i Lądka-Zdroju a także o ziemi kłodzkiej i regionie krapkowickim. Jest autorem książek o mitach związanych ze smokami: „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”, „Na tropach smoka wawelskiego”, „Smoki i smokobójstwo”. Wydał kilka zbiorów opowiadań: „Sen dziwny i straszny”, „Upiór
w lustrze”, „Diabelski młyn”, „Człowiek zwany psem”, „Mroczna kaplica cmentarna”, „Sherlock Holmes i osobliwe zagadki”.