Wakacje z Biblioteką - 2019

Tegoroczne "Wakacje z Biblioteką" w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu dobiegły końca. W tym roku tematem przewodnim były książki M. Widmarka i H.Willis "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", których tematyka związana jest ze śledztwami i zagadkami. Zajęcia były skierowane do dzieci spędzających wakacje w domu i odbywały się w okresie od 08.07 do 24.07.2019 r.

Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zajęciach plastycznych, ruchowych oraz edukacyjnych, podczas których ćwiczyły m.in. pamięć i spostrzegawczość. Nie zabrakło również krzyżówek, szyfrów, quizów, skreślanek i innych gier ćwiczących umysł.

Młodzi czytelnicy podczas zajęć mieli możliwość zabawienia się w kryptologów - jak przystało na prawdziwego detektywa - czasami trzeba umieć niepostrzeżenie przesłać wiadomość. Dzieci  poznały kilka szyfrów m.in. szyfr Bacona, AtBash, szyfr czekoladka, szyfr Leonarda da Vinci oraz szyfry harcerskie. Nauczyły się jak ukrywać zapisane wiadomości i jak je odczytywać, dodatkowo podczas szyfrowania dzieci rozwijały myślenie logiczne, matematyczne oraz wyobraźnię. Nie zabrakło również różnorodnych technik plastycznych, które dzieci poznały np. decoupage, quilling.

Jak przystało na prawdziwych poszukiwaczy przygód, każdy detektyw musi umieć niepostrzeżenie poruszać się po miejskiej dżungli, dlatego młodzi detektywi własnoręcznie stworzyli najważniejsze budynki w Krakowie wykorzystując materiały z recyklingu (gazety, folie, kartony) – doskonale oddali rzeczywisty wygląd krakowskich zabytków.

Zorganizowano także wycieczkę do Rabki-Zdrój na Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej, dzieci wzięły udział w zajęciach - "Przed Chałupom" góralskie gry i zabawy w amfiteatrze oraz uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Agnieszką Taborską "Licho, Włóczykij i inni" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdrój.

Pogoda nam w tym roku wyjątkowo dopisała, było dużo śmiechu i zabawy a  młodzi detektywi świetnie bawili się  w ogrodzie bibliotecznym. W tegorocznych zajęciach wakacyjnych wzięło udział ponad 200 dzieci.